CO ZPŮSOBUJE PŘÍLIŠ TĚŽKÁ TAŠKA?

- Omezuje v pohybu.
- Má negativní vliv na pozornost např. během pohybu na ulici.
- Způsobuje vadné držení těla.
- Omezuje správné dýchání.

Kontrolujte si školní tašku každý den. Dodržujte následující zásady:
- Zbytečné věci (např. hračky, elektroniku apod.) nechávejte raději doma. Divili byste se, kolik může vážit MP4, smartphone, sluchátka, diskman a stará svačina...
- Kontrolujte si tašku každý den. Jestliže máte zeměpis v pondělí a v pátek, není třeba nosit atlas, učebnici, sešity, buzolu a glóbus v úterý, ve středu i ve čtvrtek...
- Dopsané sešity a pracovní lísty nechávejte doma. Sedmák většinou nepotřebuje sešity ze druhé třídy...
- Nosíte-li si ke svačině pití, volte raději lehčí PET lahve namísto nápojů ve skleněných obalech...

Pro rodiče
Plná školní taška by neměla vážit více než deset procent tělesné váhy dítěte. Z toho vyplývá, že "ohrožené" jsou zejména děti z první a druhé třídy. Rodiče, kontrolujte svým dětem tašku. Každý ušetřený gram se počítá.

Z dokumentu SZÚ

Státní zdravotní ústav Praha vydal materiál určený především rodičům budoucích žáků prvních ročníků. Mezi první připomenutí nastávajících změn, na které se většina dětí těší, je nákup školní brašny. Se stále se zvyšujícími nároky na výuku se i školní brašna více plní a stává se pro dítě těžkým břemenem, ohrožujícím jeho zdravý vývoj. Nepřiměřená zátěž trvající delší dobu často přispívá ke vzniku vadného držení těla, které se v pozdějších letech projevuje bolestmi zad. Proto je na nás dospělých, abychom toto riziko co nejvíce snížili. Vybrat praktickou a po zdravotní stránce vhodnou tašku v dnešní široké nabídce je dosti obtížný úkol. Navíc se také brašna musí líbit malému školákovi, aby ji rád nosil. Informace, které SZÚ předkládá, mají ulehčit rozhodování při nákupu a upozornit rodiče na důležité ergonomické faktory, které by měla brašna splňovat.

Mezi ně nepatří jen její hmotnost, ale také tvar, umístění na zádech, bezpečnostní prvky týkající se dobré viditelnosti dítěte při přecházení ulice atd.

RADA PRO RODIČE

Brašnu nakupujte raději ve specializovaných prodejnách, kde by Vám prodávající měl vzhledem ke vzrůstu dítěte poradit. To, co dítě opravdu musí nosit každý den do školy, je především otázkou třídního učitele a proto je důležité s ním spolupracovat.

V první a druhé třídě se zaměřte na brašnu, popřípadě batoh stabilnějšího (pevnějšího) tvaru, který umožňuje větší přehled nad učebními pomůckami. Důležitou součástí je pevné nepromokavé dno zajišťující stabilitu a tím i ochranu učebních pomůcek před znehodnocením v mokru. Další nepostradatelnou součástí brašny jsou bezpečnostní prvky, zlepšující viditelnost dítěte na silnici a na přechodech.

Do brašny nepatří zbytečnosti! Často to jsou rozečtené knížky, kterým se dítě ve škole nemá možnost věnovat. Pochlubit se hračkou může, ale jen malou a občas.

Dle normy ČSN 79 6506 nesmí prázdná brašna vážit pro školáka 1. stupně více než 1200 g, u 2. stupně více než 1400 g. Váha brašny s učebními pomůckami není u nás dána žádnou normou, doporučit lze max. váhu nepřesahující 10 - 15 % váhy dítěte. Pokud je dítě drobnější postavy nebo má vadné držení těla, případně je nuceno nosit každý den brašnu delší dobu, věnujte váze a obsahu brašny každodenní pozornost!

V článku byly použity citace, informace a obrazový materiál ze zdravotně výchovného materiálu Jak vybrat školní brašnu vydaného Státním zdravotním ústavem, Praha 2011.

Kompletní materiál SZÚ (pdf)