Objevovali jsme svět vědy

Objevovali jsme svět vědy

24.03.2025

Projektový den věnovaný ženám ve vědě přinesl mnoho inspirace i pěkných výstupů.

Ve čtvrtek 6. března se na naší škole uskutečnil projektový den věnovaný Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě, který sice připadá na 11. únor, ale my jsme ho propojili s oslavou Mezinárodního dne žen. Mezinárodní den žen a dívek ve vědě vyhlásilo valné shromáždění OSN  v prosinci 2015. Svátek má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. Cílem akce bylo nejen přiblížit významné ženy vědy a jejich přínos světu, ale také podnítit zájem žáků o vědecké obory. 

Žáci 2. stupně si mohli předem vybrat z několika nabízených tematických workshopů a projektových aktivit. Každá skupina se věnovala jinému tématu, což umožnilo široký záběr činností a přístupů k vědě. Někteří se pustili do zkoumání života a objevů slavných vědkyň, jiní si vyzkoušeli praktické experimenty nebo se zabývali tématem žen v moderní vědě a technologiích. 

A z čeho všeho žáci vybírali? 

  • Velmi lákavá a zajímavá byla přednáška archeoložky Mgr. Kateřiny Blažkové z muzea TGM, která žákům přiblížila práci v terénu i nejzajímavější archeologické nálezy z našeho regionu. Po přednášce následoval workshop věnovaný vykopávkám a Libuši Jansové, kde si žáci mohli prakticky vyzkoušet práci archeologa a pochopit, jak se analyzují nalezené předměty.
  • Vzniklo také několik propracovaných lapbooků. První z nich byl věnován Alici Masarykové jako zakladatelce Českého červeného kříže, druhý Nancy Roman, průkopnici v oblasti astronomie, která stála za vznikem Hubbleova teleskopu. 
  • Zpestřením běžného školního dne byla určitě i úniková hra věnovaná práci Haliny Šimkové, která žákům ukázala význam kryptoanalýzy a rozluštění šifer. 
  • Vznikl velký model sluneční soustavy inspirovaný Sarou Seager, zaměřený na exoplanety a metody jejich zkoumání. 
  • Ve škole si také můžete prohlídnout fotokomiks věnovaný Gertě Cori, který zachytil její přínos v oblasti biochemie a objev enzymatických procesů. Komiks fotili žáci, kteří byli rovněž i hlavními hrdiny příběhu.
  • Výzkum Marie Šabacké, která se věnuje ekosystémům ledovcových oblastí, byl inspirací pro vytvoření života na Antarktidě, ke kterému posloužila plata od vajíček. 
  • Vznikly také interaktivní kufříky několika vědkyň, které přináší příběh nejen objevů, ale i potížím, kterým musely často ženy ve vědeckých profesích čelit. Příkladem je třeba Margareth Ann Bukley vystupující celý život v převlečení za lékaře jménem James Barry či Katherine Johnson, matematička, jejíž výpočty orbitální mechaniky byly stěžejní pro úspěch amerických letů do vesmíru s lidskou posádkou, ale pro rasový původ čelila mnoha překážkám. 
  • Model DNA věnovaný Rosalind Franklin, která přispěla k objevu struktury DNA. 
  • Kniha o Lékařkách bez hranic, který upozorňuje na významnou roli žen v humanitární medicíně.
  • Dětská kniha popisující práci Jane Goodall, Dian Fossey a Biruté Galdikas, tedy tří významných primatoložek, které zasvětily život výzkumu lidoopů. 

Do projektu se průběžně zapojovali i prvostupňoví žáci. Do jejich hledáčku se tak dostaly jak osobnosti méně známé, tak celosvětově proslulé. Žáci se tak dozvěděli například také o Jane Goodall, o autorce knih o lvici Elze Joy Adams a nezapomnělo se ani na české vědkyně. Příkladem je jaderná inženýrka Dana Drábová.

 

Projektový den byl nejen vzdělávací, ale i zábavný. Žáci si vyzkoušeli badatelskou činnost, spolupracovali v týmech a poznali nové souvislosti mezi vědou a každodenním životem. Věříme, že se nám podařilo rozšířit obzory nejen dívkám, ale i chlapcům, a třeba jsme někoho inspirovali k budoucí vědecké dráze! 

Děkujeme všem učitelům za přípravu pestrého programu a hlavně žákům za jejich nadšení a aktivní účast. 
Více fotek najdete zde 2. stupeň
a 1. stupeň zde

Autor: Alice Zápalová